Kolombiya’da genel grev kararı

[ A+ ] /[ A- ]

Nisanın son haftasında sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque’nin politikalarına karşı direnişe geçerek alanlara çıkan Kolombiyalılar genel grev kararı aldı.

Kolombiya’da vergi paketine karşı başlayan, sağlık politikasının düzeltilmesi, cinayetlerin önlenmesi talepleriyle büyüyen protestolar sürerken Devlet Başkanı Ivan Duque ile görüşen Ulusal Grev Komitesi, fikir birliği sağlanamaması üzerine 12 Mayıs’ta ulusal grev kararı aldı.

Kolombiya’da 28 Nisan’da başlayan hükümet karşıtı eylemler sürüyor. Sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque’ün yeni vergi paketine karşıtı başlayan eylemler, hükümetine karşı yaygın eylemlere dönüştü ve talepler genişletildi. Kolombiya halkının büyük bölümü sağlık hizmetlerini daha da özelleştirecek “sağlık reformunun” iptalini talep ederken, pek çok kişi de polis şiddeti ve işlenen cinayetleri protesto ediyor.

Kolombiya’nın en büyük 3’üncü kenti olan Cali eylemlerin merkezi haline geldi. Cali’de 9 Mayıs Pazar akşamı, Kolombiya hükümetinin yaptığı çağrı üzerine silahlı şekilde sokağa çıkan “paramiliter güçler”in halka saldırması sonucunda şehirdeki gerginlik tırmandı.

Polis saldırıları

Silahlı saldırılar oldu. Artan gerginlik üzerine kente gelen Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, eylemcilerin pek çok yere kurduğu barikatların kaldırılması için ek devlet güçlerinin gönderileceğini söyledi. Duque ayrıca yerli halkı “vatandaşlarla şiddetli çatışmalardan kaçınmak” için kendi bölgelerine dönmeye çağırdı.

Cali’deki eylemlerde polis, kitlenin üzerine ateş açtı ve onlarca kişi yaşamını yitirdi. Çeşitli hükümetler, siyasetçiler ve insan hakları örgütleri Kolombiya hükümetini kınayan açıklamalar yaparken halka orantısız güç uygulayan devlet güçlerini dizginleme çağrısı yaptı.

Kibirli yaklaşım

Washington Ofisi Latin Amerika politika enstitüsü Andes direktörü Gimena Sanchez yaptığı açıklamada, Duque’un ilk başta Cali’ye gitmeye gerek görmediğini belirterek, “Sonunda hükümet üzerindeki baskılar nedeniyle Cali’ye gitmek zorunda kaldı fakat gidip halka uygulanan şiddet ve tacizin sorumluluğunu almak adına ne yaptı? Hiç bir şey. Bence iktidar partisinin eylemleri durdurmak için ezici bir polis ve asker gücü kullanması, protestolara beceriksiz ve kibirli yaklaşımı halkı daha da provoke etti. Bu nedenle yakın zamanda eylemlerin sona ereceğini düşünmüyorum. Duque’un vatandaşların haklı taleplerini derhal göz önünde bulundurması, istismara bir son vermesi ve eylemler için sokağa dökülen halka iç düşman muamelesi yapmayı bırakması gerekiyor” ifadesinde bulundu.

Ölü sayısı artıyor

Eylemler sırasında öldürülenlerin sayısı ise hala belirsizliğini koruyor. İnsan Hakları Gözlemevi’nin verilerine göre eylemler sırasında ölen kişi sayısı 38 kişiyken, yerel insan hakları örgütleri İndepaz ve Temblores en az 47 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Her 3 örgüt ölümlerin polis elinden olduğunu vurguladı. Öte yandan doğrudan Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Kolombiya Ulusal Polisi inceleme altına alındı.

Pazartesi görüşmesi ve genel grev

Eylemlerin sona erdireceğini belirten Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, ulusal diyalog kapsamında 10 Mayıs Pazartesi günü Ulusal Grev Komitesi ile görüştü. Görüşmelerde fikir birliği sağlanamadı. Diğer yandan, eylemlere dair konuşan siyasi analist Sergio Guzman, hükümetin karşılaşacağı en önemli sorunlardan birinin vatandaşların güven eksikliği olduğunu belirti. Guzman, “Bu, yalnızca hükümete karşı çıkabilecek topluluklarla geniş diyaloglar kurma konusundaki geçmiş başarısızlıklarından değil, şu ana kadar diyalog sonucu ortaya çıkan hiç bir şeyi fiili olarak uygulamamış olmasından da kaynaklanıyor” dedi.

Diğer yandan eylemciler 12 Mayıs 2021 için bir ulusal grev daha yapma kararı aldı. Ulusal Grev Komitesi, tüm sektörleri yapacakları genel greve katılma çağrısı yaptı. Uluslararası Kriz Grubu kıdemli analisti Elizabeth Dickinson, grev kararının çözümden çok uzak olunduğunu gösterdiğini ve halkın talepleri konusunda diyalogdan çok uzak olunduğunun altını çizdi. Dickinson, eylemlerin uzamasının güvenlik krizine neden olacağını bu nedenle derhal bazı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Yeni Yaşam