Hrant Dink Cinayetinde Kamu Görevlilerinin Yargılanması İçin Dilekçe Verildi

[ A+ ] /[ A- ]

Agos.com.tr

Hrant Dink cinayetinde rolü olan kamu görevlilerinin yargılanması talebiyle ek dilekçe veren avukatlar, etkili bir soruşturma yapılmadığı yönündeki mutabakata dikkat çektiler. Muammer Güler, Celalettin Cerrah, Ramazan Akyürek, Muhittin Zenit gibi isimlerin de olduğu Jandarma, Emniyet ve İstihbarat görevlileri hakkında soruşturma talep ediliyor.

Dink ailesi avukatları, bugün (14 Şubat Salı) İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ek bir dilekçe vererek, cinayetle ilgisi olan kamu görevlilerinin yargılanması talebinde bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verilen ek dilekçede, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevlilerinin Hrant Dink cinayetindeki sorumluluklarını hatırlatıldı. Cinayetle ilişkili bu kamu görevlilerinin, TCK 83. maddedeki “kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” dahil suç işlediklerini bildirerek, haklarında soruşturma yürütülmesi için kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edildi.

Beşiktaş 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın sonuçlanmasının ardından verilen dilekçede şunlar öne çıktı:

1 – Hrant Dink cinayetinde etkili bir soruşturmanın yapılmadığının savcı Hikmet Usta tarafından da kabul edildiğine dikkat çekildi. Bu konu ile ilgili avukatların da davanın başından beri, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesinin de yaptığı değerlendirme ile, aynı fikirde oldukları belirtiliyor. Bu nedenle, etkili bir soruşturma yapılarak Hrant Dink cinayetinden haberdar olup görevi gereği bu cinayeti önleme yükümlülüğü olan kamu görevlilerinin cinayetteki rollerinin, sorumluluklarının tespit edilmesini ve davalar açılması talep edildi.

2 – Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin telefon iletişim kayıtlarını imha ederek hem örgütlü yapıyı ve hem de cinayetteki sorumluluklarını perdelediklerine dikkat çekildi.

3 – Erhan Tuncel’in Hrant Dink cinayetinden ötürü müebbet hapis cezası alması gerektiğini ancak Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri hakkında dava açılamamasının temel nedenlerinden birinin Erhan Tuncel’in Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerini yanılttığı varsayımına dayandırıldığını, bu varsayım üzerinden Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri hakkında işlem yapmayana, dava açmayanların, Erhan Tuncel’in beraatine yönelik karar sonrası Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri hakkında dava açılması için harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Aralarında, Muammer Güler, Celalettin Cerrah, Ramazan Akyürek, Engin Dinç, Muhittin Zenit ve Ali Öz gibi isimlerin de yer aldığı birçok şüphelinin yargılanmasının talep edildiği dilekçede, bu şüphelilerin yanısıra, Hrant Dink cinayetinden haberdar olan, görevi ve konumu gereği cinayeti önleme yükümlülüğü bulunan, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, Trabzon ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevlilerinin de yargı önüne çıkması isteniyor.