İSİG: AKP’li yıllarda 17 bin işçi can verdi

[ A+ ] /[ A- ]

51274

Evrensel

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iş cinayetlerinin engellenmesi konusunda önemli adımlar atıldığı yönündeki sözlerine yanıt verdi. AKP’li  yıllarda en az 17 bin 57 işçinin can verdiği belirtilen açıklamada, “Türkiye’de devlet ve sermaye iş birliği içinde iş cinayetleri rejimi sürdürülüyor” dendi.

Erdoğan’ın açıklama yaptığı saatlerde Antalya Döşemealtı ilçesinde bir inşaatta çalışan 56 yaşındaki kalıp ustası Ömer Gündoğdu’nun inşaatın 2. katından düşerek can verdiği ifade edilen açıklamada, “Gündoğdu, emekli olmak için çalışarak gün dolduruyordu ve iş için iki ay evvel Adana’dan gelmişti” dendi.

AKP DÖNEMİ

Açıklamada AKP döneminde yaşanan gelişmeler şöyle özetlendi:

* Ülkemizde hüküm süren durum bir iş cinayetleri rejiminin varlığıdır. Soma, Davutpaşa, Ostim, Torunlar, Isparta, Düzce, Ermenek, Esenyurt, Erzurum, Samsun, Güllük, Elbistan gibi birçok işçi katliamı bu dönemde yaşanmıştır.

* İktidara gelir gelmez çıkarttıkları 4857 sayılı İş Kanunu ile taşeron çalıştırma başta olmak üzere esnek ve güvencesiz çalıştırma yasal hale getirilmiş ve TBMM’de geçen hafta kabul edilen kiralık işçilik ve özel istihdam büroları içerikli kölelik yasası ile bütün işlerde güvence tamamen ortadan kalkmıştır.

* Sendikal hareket baskı altına alınmış, sendikalaşan işçiler işten atılmış ve iktidara bağlı sendikalar egemen hale getirilmiştir.

* Köyden kente göç hızlanmış, yoksulluk derinleşmiş, emek rekabeti ile de ücretler düşürülmüş ve yoksulluk kitleselleşmiştir.

* 4+4+4 eğitim sistemiyle çocuk işçilik yaygınlaşmış ve milyonları kapsamıştır.

* SSGSS Yasası ile emeklilik yaşı 65’e çıkarılmıştır. Emekli olduğu halde çalışan, emeklilik yaşını beklediği için çalışmak zorunda kalan ve emekli olma hakkını sigortasız çalıştığı ya da sigortası düzenli yatırılmadığı için kazanamayan milyonlarca yaşlı işçi vardır.

* Kadınlara yönelik açıklanan program ve paketler, kadını yarı zamanlı çalıştırarak aile içine hapsetmeyi ve ucuz iş gücünü kadın üzerinden yaygınlaştırmayı hedeflemiştir.

* Yanlış dış ve iç politikalar sonucu milyonlarca göçmen Türkiye’de güvencesiz olarak çalışmaktadır. Beraberinde birçok sosyal sorun yaşanmaktadır.

* İşte tüm bu politikalar sonucu iş cinayetleri artmış ve meslek hastalıkları görünmez hale getirilmiştir.”

ÖLEN KUSURLU GÖSTERİLİYOR

Açıklamada devlet ve hükümetin Cumhurbaşkanının söylediği gibi patronlarla işçilere eşit mesafede olmadığı, iş cinayetlerini gündelik yaşamın bir parçası haline getiren bir rejimin sermaye ile beraber kurucusu uygulayıcısı olduğu vurgulandı. Cumhurbaşkanının iş cinayetlerinden işçileri suçlayan sözlerine de yanıt verilen açıklamada “Raporumuzu Vicdan ve Adalet Nöbetindeki işçi ailelerinin dediklerine kulak vererek bitirelim: ‘İş cinayetlerinde en güçsüz kimse suç ona yani işçiye atılıyor. Hem ölüyorsun hem de kusurlu gösteriliyorsun.”

HANGİ YILDA KAÇ İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBETTİ

İSİG, bugüne kadar hazırlanan raporlar doğrultusunda AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılının son iki ayında en az 146 işçi, 2003 yılında en az 811 işçi, 2004 yılında en az 843 işçi, 2005 yılında en az 1096 işçi, 2006 yılında 1601 işçi, 2007 yılında en az 1044 işçi, 2008 yılında en az 866 işçi, 2009 yılında en az 1171 işçi, 2010 yılında en az 1454 işçi, 2011 yılında en az 1710 işçi, 2012 yılında en az 878 işçi, 2013 yılında en az 1235 işçi, 2014 yılında en az 1886 işçi, 2015 yılında en az 1730 işçi, 2016 yılının ilk dört ayında ise en az 586 işçinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.