Nor Zartonk: BHH’ye yönelik saldırıyı kınıyoruz

[ A+ ] /[ A- ]

AKP hükümetinin 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek muhaliflere yönelik saldırılarının en büyük örneklerinden biri geçtiğimiz günlerde Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyelerinin laiklik bildirisi dağıtımı sırasında yaşandı. BHH üyeleri Kadıköy ve Gaziosmanpaşa’da bildiri dağıttıkları sırada polis şiddetine uğrayarak gözaltına alındılar.

HTKP Genel Başkanı Erkan Baş’ın gözaltına alınması, polisin onu gözaltına alma biçimi iktidarın nefretinin ve farklı olana tahammülsüzlüğünün ne boyutlara geldiğinin göstergesidir. Siyasi iktidarın kendine muhalif olan herkese açıktan sürdürdüğü tehdit, baskı ve müdahalesi kabul edilemez. Bu düpedüz faşizmdir. Darbe girişimini kendince fırsata çevirip işçiler, öğrenciler, akademisyenler, sosyalistler, kadınlar ve Kürt halkı üzerindeki baskıları sistematikleştiren AKP hükümeti, halkların, emekçilerin ve kadınların eşit, özgür laik ve demokratik bir ülkede barış içinde yaşama taleplerini duymak ve onlarla barışmak zorundadır.

Nor Zartonk olarak, tüm halkların eşitlikten, emekten, barıştan ve demokrasiden yana taleplerinin yanında olduğumuzu bildirir, BHH’nin laiklik mücadelesini sahiplendiğimizi ve mücadelenin destekçisi olduğumuz ifade etmek isteriz. Çünkü laiklik halkların eşitlik ve özgürlüğünün teminatıdır.

Adli kontrol ile serbest bırakılan Erkan Baş’a ve tüm BHH üyelerine geçmiş olsun diler,mücadelelerini selamlarız.

Lori Demirci & Arno Kalaycı
Nor Zartonk Eş Sözcüleri