Nor Zartonk: Özgür basın susturulamaz!

[ A+ ] /[ A- ]

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bunu “Allah’ın bir lütfu” olarak gören Erdoğan yönetimi tek adam iktidarını kurma yolunda muhaliflere ve tüm ötekileştirilenlere yönelik saldırılarını olanca hızlıyla sürdürüyor. Bu saldırı dalgasının son halkası 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile aralarında İMC TV, Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Zarok TV’nin de bulunduğu 12 televizyon kanalı ve 11 radyonun kapatılması oldu.

Bugün saldırı altında olan sadece muhalif medya organları değildir. Bu saldırı halkın haber alma özgürlüğüne yapılmıştır. Ayrıca bu yayın organlarının varlığı ve yayın politikaları tüm diğer yok sayılan, baskılanan dil ve kültürler için bir umut olmuş, bir pencere aralamıştır. Dolayısıyla bu saldırı aynı zamanda çok dilli ve çok kültürlü yaşam tahayyülümüzü hedef almıştır.

Halkın tarafsız ve gerçek habere ulaşmasını engellemeye yönelik bu çabalar kuşkusuz başarısız olacaktır. Basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlatıyor, halklardan ve emekten yana olan özgür basına yönelik tüm bu yıldırma, sansür ve saldırı politikalarını kınıyoruz. Saldırılar karşısında özgür basının yanında olduğumuzu ilan ediyor, sansür ve yasaklamalara derhal son verilmesini talep ediyoruz.

Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք