Nor Zartonk: HDP halktır, susturulamaz!

[ A+ ] /[ A- ]

İnsan hakları savunucusu ve HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Geregerlioğlu’nun milletvekilliğinin anayasaya, teamüllere, kanunlara ve kamu vicdanına aykırı olarak düşürülmesi ülkenin siyasal tarihine hiç şüphesiz kara bir leke olarak geçecektir. Ömer Faruk Gergerlioğlu, tüm ötekilerin, hak ihlaline uğrayanların, hakları elinden alınanların her zaman yanında olmuş, KHK’lilerden, direnen işçilere, helikopterden atılan köylülerden, öğrencilere kadar herkesin haklarına sahip çıkmıştır. Özellikle son dönemde gündeme getirdiği hak ihlalleriyle AKP/MHP iktidarını iyice rahatsız eden Gergerlioğlu bu döneme damgasını vuran ve tamamen siyasi nitelik taşıyan mahkeme kararlarıyla cezalandırılmaya çalışılmaktadır. Bugün ise, AKP/MHP rejimi, sadece bir tweeti retweet ettiği için onun yargılanması talimatı vermiş ve Anayasa Mahkemesi kararını beklemeden milletvekilliğini düşürmüştür.

Vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanındayız ve onun vekilliğinin düşürülmesini kabul etmiyor, bu kararı tanımıyoruz.

Meclis genel kurulunda Gergerlioğlu’nun üzerine yürüyen AKP’liler, sokakta gazetecilere ve siyasilere saldıran bindirilmiş kıtalar çökmekte olan bir iktidarın toplumu yönetmek adına elinde zorbalıktan başka hiçbir yöntemin kalmadığının açık göstergeleridir.

Yine aynı zorbalıkla HDP kapatılmak ve 6 milyon seçmenin iradesine kilit vurmak istenmektedir. AKP/MHP saray rejimi iktidarını sürdürme inadıyla kendisine biat etmeyen tüm muhalefet odaklarını devre dışı bırakmak istemektedir. Bu amaçla ilk hedef HDP olsa da son hedefin HDP olmadığı açıktır.

HDP, toplumun tüm kesinlerini kucaklayan, işçilerin, emekçilerin, kadınların, halkların ve tabiatın hak arayışı için mücadele eden bir kitle partisidir. HDP’yi kriminalize etmek için kırk takla atan AKP/MHP iktidarı, var olan yasaları dahi tersine çevirerek ve çiğneyerek, yargıya talimatlar yağdırarak HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmış, onların milletvekilliklerini düşürmüş ve onları hapsetmiştir. Devletin tüm olanaklarıyla yapılan tüm bu saldırılar rağmen HDP siyasi pozisyonundan taviz vermemiş ve saldırılar karşısında gücünü korumuştur. HDP’nin mevcudiyeti ve başarısı ülkedeki barışın, eşitliğin ve demokrasinin teşkilini mümkün kılacak temel şarttır.

Yakın geçmişte HEP, DEP, HADEP, DEHAP, DTP kapatılmış, DTP kapatıldıktan sonra BDP kurulmuş, her kurulan parti bir öncekinden daha başarılı olmuştur. Bugün, HDP tüm bu partileri de aşan, Türkiye sol/sosyalist hareketlerini de kapsayan, pek çok bağımsız bireyin çalışma yürütüp üyesi olduğu sol kitle partisidir.

HDP rant odaklı bir tabela partisi değil 6 milyonu aşkın yurttaşın fikren ve kalben desteklediği bir partidir ve bu yüzden onu gerçek anlamda kapatmaya hiçbir makamın gücü yetmez. Bugün HDP kapatılarak tek adam rejimi güçlendirilmek, ülke daha derin bir karanlığa mahkûm edilmek istenmektedir. Bu açıdan HDP’nin kapatılmaya çalışılması ya da HDP’lilerin siyasetten uzaklaştırılması sadece HDP’lilerin değil tüm yurttaşların sorunudur. Bizler halklarımıza dayatılmak istenen bu çağdışı tekçi düzeni reddediyoruz. Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun mücadelesini selamlıyor, onun ve tüm HDP’li yoldaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք