ÖHD İstanbul Şubesi : Avukat Deniz Sürgüt serbest bırakılsın

[ A+ ] /[ A- ]

11863496_1018875131490449_6025653778756919206_n1-300x211

Değerli Basın Emekçileri

Geçici AKP savaş hükümetiyle, Kürdistan’da katliamlar, sivil infazlar yaşanırken, siyasi soykırım operasyonları da devam etmektedir. Kirli savaşın tüm aygıtlarını devreye koyan geçici AKP Hükümeti ve onun silahlı güçleri, en son bu sabah Silopi’de iki Kürt gencini infaz etmiştir. Şu an başta Şırnak olmak üzere Kürdistan’ın tüm illeri özel savaş konsepti ile yönetilmektedir. Bu konsept kapsamında, bir yandan sivil halkımız katledilirken diğer yandan da insan hakları savunucuları, komplolarla hedef haline getirilerek siyasi soykırım operasyonları ile rehin alınmaktadır.

Derneğimiz üyesi ve önceki dönem İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Yöneticisi arkadaşımız Avukat Deniz Sürgüt, dün gece İdil nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştır. Derneğimizin görevlendirmesi ile bölgede yaşanan sivil ölümlerini raporlamak amacı ile Şırnak’a giden arkadaşımız kirli savaşın suçlarını araştırdığı için tutuklanmıştır. İnsan Hakları kuruluşlarının suçüstü yakaladığı devlet, kendi suçlarını kapatmak için suç yaratarak komplo ile arkadaşımızı tutuklamıştır.

Yoldaşımız Avukat Deniz Sürgüt, İdil İlçe Eminyet Müdürlüğü’nde 24 saat boyunca ağır fiziki ve psikolojik işkenceye tabi tutulmuştur. İşkenceciler, Kürdistan’da avukatlık mesleğini ifa eden, insan hakları savunucusu bir avukatı da 90’lı yılların “özel metodları” ile işkenceden geçirmiştir.
Kürdistan’da ahlaksız bir savaş yürüten devletin mesleğimize bu, ne ilk ne de son saldırısıdır. Avukatlık mesleğine saldırının en sonuncusu Kürt halkının yiğit Avukatı Deniz Sürgüt’ün bir komplo sonucu tutuklanması olmuştur. Arkadaşımız gözaltına alınırken avukat olduğunu beyan etmesine rağmen tüm gözaltı işlemleri hukuka aykırı bir şekilde yürütülmüş, gerekçesiz bir şekilde tutuklanmıştır.

Şimdi hepimiz birer Deniziz ve Deniz olma zamanı…

Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Devletin tüm savaş suçlarını açığa çıkaracağız. Devlet Kürdistan’daki katliamların hesabını verecek. İnsan hakları savunucularını tutsak ederek kirli savaşın suçlarını gizleyemeyecek. Avukat Deniz Sürgüt’ün şimdilik emanet ettiği görevi o özgürleşene kadar biz devralıyoruz. Özgürlükçü Hukukçuklar Derneği olarak başta Şırnak olmak üzere Kürdistan’ın tüm kentlerine yine gideceğiz, faşizmi yine suçüstü yakalayacağız. Faşizmin baskıları bizi, mücadele kararlılığımızı engelleyemez.

Şeyh Sait İsyanında idam sehpasına gönderilen meslektaşımız avukat Tevfik Bey idam sehpasındakini son sözünde “Cesedimi bütün dünyaya gösteriniz ve herkes bilsin ki kişisel haklar için değil, ulusal haklar için savaşıyorum. Yaşasın Kürdistan!” dediği gibi Av.Deniz Sürgüt de tutsak edilirken, kendisine yapılan işkencelere karşı, ulusal değerleri düşünerek “qet xem nine” demiştir.

Biz bu komploları tanıyoruz. 2011 yılında Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ ın avukatları da büyük bir komplo sonucu tutuklanmıştı. Halkımızın, halkımızın değerlerinin savunmasız kalacağını zannedenler o gün yanıldı, bugün de yanılacak. Katletmelerle, tutsak almalarla Kürt halkını savunmasız bırakmaya çalışanlara gereken cevabı daima verdiğimiz gibi bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Meslektaşımıza işkence yapanlar, komplo ile tutsak edenler mutlaka yargılanacak. Buradan meslektaşımızın üyesi olduğu başta İstanbul Barosu olmak üzere tüm baroları, meslek örgütlerini insan hakları savunucularını bu zulme karşı avukat Deniz Sürgüt ile dayanışmaya çağırıyoruz.

#‎AvukatDenizSürgütOnurumuzdur‬
‪#‎AvukatDenizSürgütSerbestBırakılsın‬

ÖHD İstanbul Şubesi