Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye edildi

[ A+ ] /[ A- ]

Gergerlioğlu, tahliye edilmesinin ardından HDP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye kararının hapisteki diğer HDP’li siyasetçilerin “özgürlüğünün habercisi” olduğunu söyledi.

Konuşmasında kamuoyuna teşekkür eden Gergerlioğlu, “Ben en başta bu zaferi halkımıza armağan ediyorum; ben direndim ama bizimle birlikte partimiz, kamuoyu, KHK platformları tüm duyarlı insanlar direndi. Bu bizim zaferimiz değil, halkın zaferi” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “net ve kesin” bir karar verdiğini belirten Gergerlioğlu, “Hızlı bir süreç işletti ve sonunda da 1 Temmuz’da karar verildi” diyerek AYM’ye teşekür etti..

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Leyla Güven gibi hapisteki HDP’li siyasetçilerin kendisine destek mesajları gönderdiğini belirten Gergerlioğlu, “Tüm arkadaşlarımız çıkacak” diye konuştu. Gergerlioğlu, “Bize yapmadıklarını bırakmadılar ama bizi yıldıramadılar, baş eğdiremediler, boyun eğdiremediler; biz halkın vekili olduğumuzu bilerek hareket ettik. Bu galibiyetimiz, kazancımız, halkın kazancıdır, demokrasinin anayasanın kazancıdır” ifadelerini kullandı.

Bizim çıkmamız diğer arkadaşlarımızın özgürlüğünün habercisidir” diyen Gergerlioğlu, tahliyesinin “HDP’ye yapılan saldırıların biteceğinin işareti olduğu” değerlendirmesinde bulundu. Gergerlioğlu, “Benim çıkmam Kobani ve kapatma davasının sonuçsuz olacağının ortaya çıkmasıdır” diye konuştu.

Kaynak: DW Türkçe