Paşinyan’dan yeni diyalog açıklaması: Hazırız

[ A+ ] /[ A- ]

Hükümet oturumunun başında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine değindi.

Başbakan Paşinyan Erdoğan’ın son günlerdeki açıklamalarına değinerek şunları söyledi:

“Bu açıklamalarda Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi, Ermenistan-Türkiye demiryolu ve karayollarının yeniden açılması hakkında diyalog fırsatı görüyoruz. Ve biz böyle bir diyaloğa hazırız. Genel olarak bölgemizi batıyı doğuya, kuzeyi güneye bağlayan bir kavşak haline getirmekten bahsediyoruz”.

Paşinyan, Rusya Federasyonu’nun bu süreci aktif bir şekilde desteklemeye hazır olduğunu gösterdiğini vurguladı. Paşinyan’a göre Avrupa Birliği, Fransa ve ABD de bu süreçle ilgileniyor. Çin ve Hindistan ise iletişim projeleri geliştirmek ilgi gösteriyor.

“Bölgede barış ve istikrar, Ermeni hükümetinin uzun vadeli stratejisidir” diye Paşinyan şöyle konuştu: “Kendimizi bu sorunu çözmekten sorumlu görüyoruz. Barış, istikrar, işbirliğinin ilan edilmesi kolaydır, arzu edilen hedeflerdir, ancak bunların gerçekleştirilmesi makul, düşünceli, pragmatik çabalar gerektirir. Ermenistan da bu tür çabalara hazırdır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt’in 950. yıldönümü nedeniyle 25 Ağustos’ta Ahlat’ta Büyükelçilerle Buluşma Programı’nda yaptığı konuşmada “Bölgemizde süre giden gerilimleri suhuletle çözüme kavuşturmak için ikili ve çok taraflı olarak pek çok adım attık. Dağlık Karabağ’daki işgalin sona ermesiyle birlikte bölgemizde kalıcı barış adına yeni bir fırsat penceresi açıldığını, Ermenistan’ın bunu değerlendirmesi halinde bizim de gerekeni yapacağımızı ifade ettik” demişti.

Bu gelişmenin ardından hükümet toplantısında değerlendirmelerde bulunan Paşinyan “Bölgede barışın tesisi konusunda Türk kamuoyundan bazı net olumlu sinyaller alıyoruz. Bu sinyalleri değerlendireceğiz, olumlu sinyallere olumlu sinyallerle cevap vereceğiz.” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra 29 Ağustos’ta Bosna Hersek ve Karadağ ziyareti sonrası uçakta medya mensuplarıyla sohbet etti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın “Olumlu sinyallere olumlu sinyallerle cevap vereceğiz” açıklamaları sorulunca Erdoğan, “Bölgemizde yeni, yapıcı yaklaşımlara ihtiyaç var. Görüş ve beklenti farklılıkları bulunsa da birbirinin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı dahil, güven temelinde iyi komşuluk ilişkileri geliştirmek için samimi bir çaba göstermek, sorumlu bir hareket tarzı olacaktır” dedi.

Yakın tarihin husumet kaynağı olmaması, sürdürülebilir barış ve birlikte yaşama için yapıcı adımlar atılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, “Tek taraflı suçlamalar yerine ileri bakan, gerçekçi yaklaşımlar hakim olmalıdır. Bu yönde ilerlemeye hazır olduğunu beyan eden bir Ermenistan hükümeti ile ilişkilerimizi kademeli olarak normalleştirmek için çalışabiliriz. Artık barış ve istikrarı kalıcı hale getirip ekonomik kalkınma ve bölgesel işbirliği şartlarını sağlamalıyız” diye konuştu.

Kaynak: Agos