Rusya: Ermenistan, Türkiye ile ilişkilerde arabulucu olmamızı istedi

[ A+ ] /[ A- ]

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Ermenistan’ın, Türkiye ile ilişkilerde Rusya’nın arabulucu olmasını istediğini , kendilerinin de bu konuda yardıma hazır olduğunu belirtti.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, dünkü basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: “Evet, Ermenistan’ın Erivan ile Ankara arasında arabuluculuk için yardım talebinde bulunduğunu doğrulayabilirim. Rusya, Ermenistan-Türkiye ilişkilerini normalleştirmek için bu sürece ilgi duyuyor ve çaba sarf ediyor.”

Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz bu konuda ileride de her türlü yardıma hazır. Kanaatimizce bu sürecin başlatılması, şüphesiz bölgedeki genel durumun iyileştirilmesine katkıda bulunacak.”

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Vahan Hunanyan geçtiğimiz günlerde Yeravan’ın Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi için arabuluculuk yapması amacıyla Moskova’ya başvurduğunu açıkladı. Hunanyan, Rusya da dahil olmak üzere birkaç ülkenin Ermeni-Türk ilişkiler adına arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu hatırlatarak, Ermenistan’ın bu konuda Kremlin’e başvurduğunu ifade etti.

Hunanyan “Biz önkoşulsuz olarak Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirme süreci başlatmaya hazır olduğumuzu Rusya’ya ilettik. Böyle bir süreç başladığı takdirde elbette bilgi vereceğiz” dedi.