Sergey Lavrov: Ortadoğu’dan 2.000 savaşçı Karabağ’a getirildi

[ A+ ] /[ A- ]

Agos Gazetesi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus Kommersant gazetesine Ermenistan Azerbaycan savaşı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov şöyle konuştu:

“Elbette, Dağlık Karabağ çatışmasının uluslararasılaşması ve Ortadoğu’dan militanların katılımı konusunda endişeliyiz. Mevcut verilere göre çatışma bölgesindeki sayıları şimdiden iki bine yaklaşan paralı askerlerin transferini önlemek için dış oyuncuların fırsatlarını kullanmaları için defalarca çağırdık.Bu konuya özellikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 27 Ekim’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde ve ayrıca Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle düzenli temaslarda değindi” dedi.

Lavrov, “Konumumuzu çeşitli kanallar aracılığıyla ilerletmeye ısrarla devam ediyoruz” diye konuştu.
Lavrov ayrıca Dağlık Karabağ topraklarında ateşkes rejiminin kontrol edilebileceği ve sürdürülebileceği çeşitli mekanizmalardan da bahsetti.

Bakan bunları, elektronik kontrol araçları, Yerevan ve Bakü arasında kırmızı telefon hattı, AGİT gözlemcileri, ve askeri askeri güçler olarak sıraladı. Ancak Lavrov, Ermenistan ve Azerbaycan’ın henüz herhangi bir mekanizma üzerinde anlaşmaya varmadığını söyledi.

Lavrov, “Şimdiye kadar tüm parametreler üzerinde anlaşmak mümkün olmadı. AGİT Minsk Grubu Eş Başkanlığı çerçevesi de dâhil olmak üzere, bu yöndeki çalışmalar devam ediyor. Asıl sorun, herhangi bir mekanizmanın mümkün olan en kısa sürede konuşlandırılma olasılığını varsayarak muhataplar tarafından kabul edilebilir olmasıdır” dedi.