“Ortadoğu’dan Karabağ’a giden militanlar yeni bir terör yuvası oluşturabilir”

[ A+ ] /[ A- ]

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ortadoğu’daki cihatçıların Dağlık Karabağ’a transferinin Güney Kafkasya’da terör yuvası oluşmasına yol açabileceğini ifade etti.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “Gelen bilgilere göre şu anda Ortadoğu’daki uluslararası terör örgütlerinin üyeleri Dağlık Karabağ’daki çatışma bölgesine gönderiliyor. Daha önce söylediğimiz gibi bu militanların elleri dirseklerine kadar kan içinde. Bunların radikal eğilimli paralı askerler olduğu bahsediliyor. Cihatçılık ideolojisine sahipler. Bundan ciddi kaygı duymamamız mümkün değil, zira bu gelişmeler, Güney Kafkasya’da yeni terör yuvası oluşmasına gebe” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’a gönderilen militanların sayısının 2 bine yaklaştığını söylemişti. Bu arada Zaharova, Dağlık Karabağ’daki çatışmanın taraflarına azami itidal gösterme ve dış güçlerin müdahalede bulunmasına izin vermeme çağrısı yaptı.

Son bir hafta içinde Dağlık Karabağ’da gerilimin devam ettiğini, cephe hattında boyunca karşılıklı atışlar yapıldığını ve sivil tesislerin de hedef alındığını kaydeden Zaharova, “Tarafları azami itidal sergilemeye, sivil tesisleri hedef almaktan kaçınmaya, dış güçlerin müdahalesine izin vermemeye çağırıyoruz. Ateşkesi sağlamalı, gerilimi düşürmeli ve temel ilkelere dayalı barışçıl çözüm sağlanması amacıyla müzakere sürecini yeniden başlatmalıyız” dedi.

Kaynak: Sputniknews