Sevag Balıkçı Öldürülmesinin 6. Yılında Mezarı Başında Anıldı

[ A+ ] /[ A- ]

Ekin Karaca – Bianet.org

Ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümünde zorunlu askerlik yaparken öldürülen Balıkçı, çok sayıda kişinin katılımıyla düzenlenen törenle mezarı başında anıldı.

Ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümünde, 24 Nisan 2011’de zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı mezarı başında anıldı.

Şişli Ermeni Mezarlığı’nda düzenlenen anma törenine Balıkçı Ailesi’nin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Nor Zartonk, Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi (EGAM), Türkiye ve yurtdışından sivil toplum örgütleri ile yurttaşlar katıldı.

Sevag Balıkçı’nın mezarının başında duaların okunmasının ardından Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi Başkanı Benjamin Abtan ve EGAM Delegasyonu üyesi ve Ermeni Protestan Kilisesi rahibi Rene Leonian birer konuşma yaptı.

Leonian: Sadece dua etmiyoruz, acıları da paylaşıyoruz

Sevgi ve dayanışmalarını ortaya koymak için burada olduklarını dile getiren Leonian, sadece dua etmediklerini, Balıkçı Ailesi’nin acılarını da paylaştıklarını ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ermeni halkına yönelik tüm adaletsizlikleri hatırlıyoruz. Sevgili kardeşimiz Hrant Dink’i hatırlıyoruz. Er ya da geç adalet yerini bulacak.

“Sadece ermeni halkını değil, tüm halkları selamlamak istiyorum. Birbirimizle el ele, huzur ve barış içinde yaşayabiliriz.

“İnanıyorum ki, yolumuz açık olacak. Türkler ve Ermeniler yakınlaşabilir, er geç bu gerçekleşecek.”

Abtan: Sevag Ermeni Soykırımı’nın son kurbanı

Balıkçı Ailesi’ne seslenen Abtan, evlat acısının asla bitmeyeceğini bildiğini ama amaçlarının bu acıyı biraz olsun hafifletmek olduğunu dile getirdi.

Sevag Balıkçı’nın açık şekilde ırkçılık nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Abtan, şunları söyledi:

“Ermeni karşıtı vahşet devam ediyor. Sevag bunun son kurbanıydı, Sevag Ermeni Soykırımı’nın son kurbanıydı.

“Onun yüzü bizim için motivasyon kaynağı, insanlığın dayanışmasının sembolü.”

Nor Zartonk: Bizimle alay ediyorlar

Nor Zartonk’tan Norayr Olgar’ın okuduğu basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

Sevag Balıkçı Ermeni Soykırımı’nın 96. Yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, zorunlu askerlik yaptığı sırada silah arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla “kazara” öldürüldü.

Katledilişinin altıncı yılında, Sevag Balıkçı’nın katili ve onu kollayanlar hala aramızdalar.

Askeri Yargıtay, 2014’te “duruşma tutanaklarının üzerinde mahkemenin adı yazılı olmadığı” gerekçesiyle kararı usulen bozdu. Mahkemeye geri dönen dava, yeni baştan görülmeye başlandı.

15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra çıkarılan 668 sayılı KHK ile askeri yargı kaldırıldı. Bunun üzerine Sevag Balıkçı davasında 2 Şubat 2017’de görevsizlik kararı verildi. Davaya Kozluk Asliye ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

Ankara Askeri Yüksek Mahkemesi, Sevag Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı ve babası Garabet Balıkçı’ya 16’şer bin TL, kardeşi Lerna Balıkçı’ya ise 8 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Bizimle alay ediyorlar.

Biz de Sevag’ın davasını takip etmeyi, mücadele etmeyi bırakmayacağız.

Irkçılık ve şovenizm devlet yetkilileri tarafından farklı etnik gruplara karşı her daim tetiklenirken, barışın, kardeşliğin ve eşitliğin mücadelesini yükseltmek, soykırımlara, nefret cinayetlerine hayır demek için, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesiyle dayanışmak için onu anacağız, onu bizden alanlardan hesap soracağız.