Sınır ihlali sonrası Paşinyan Putin ile görüştü

[ A+ ] /[ A- ]

Ermenistan Başbakan Vekili Nikol Paşinyan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 13 Mayıs tarihinde akşam geç saatlerinde telefon görüşmesi gerçekleşti. Telefon görüşmesinde Nikol Paşinyan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Ermenistan’ın egemen sınırlarını ihlal edip Syunik idari bölgesinden içeri sızdığını bildirdi.

Ermenistan basınında yer alan haberlere göre Putin durumun daha da gerilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, 9 Kasım 2020, 11 Ocak 2021 tarihlerinde varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Söz konusu haberlere göre Rusya bölgede barış ve istikrarın sağlanması için arabulucuk yapmaya hazır olduğunu bir kez daha ifade etti.

Paşinyan ve Putin Azerbaycan ordusunun Ermenistan arazisinden geri çekilip çıktıkları noktaya dönme konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.

Ermenistan Başbakan Vekili Nikol Paşinyan ülkesindeki Güvenlik Konseyi oturumunda da Ermenistan’ın Syunik ve Gegharkunik idari bölgelerinde Azerbaycan ile devlet sınırında meydana gelen durumla ilgili bilgi verdi.

Nikol Paşinyan’ın sözlerine göre Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin yaklaşık 250 askeri Syunik ve Gegharkunik idari bölgelerinde devlet sınırını ihlal edip içeri girdi. Ne Ermenistan ne de Azerbaycan tarafından ateş açıldı.

Ermenistan Başbakan Vekili, bunun Azerbaycan tarafından yapılan açık bir provokasyon olduğunu belirtti. Paşinyan’a göre bu provokasyon, çok daha geniş kapsamlı askeri-siyasi amaçlar güdüyor.

Kaynak: Ermeni Haber