Şişli’de Ermeni Soykırımı anması: ‘Yüzleşme olmadan barış olmaz’

[ A+ ] /[ A- ]

Gazetekarinca.com

Şişli’de Ermeni Soykırımı’nın 102. yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilmek istenilen anmaya polis izin vermedi. Bu nedenle HDP İlçe Binası’nda yapılan anmada konuşan Nor Zartonk Eş Sözcüsü Norayr Olgar, soykırımın bugün Kürt illerinde devam ettiğini belirterek, “Yüzleşme olmadan barış olmaz. Soykırımın mağdurları her yerde” dedi.

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şişli İlçe Örgütü’nün, Ermeni Soykırımı’nın 102’nci yıl dönümünü dolayısıyla beş yıldır Pangaltı Metrosu önünde yapılan “Soykırımla yüzleşme” anmaya polis izin vermedi.

HDP’liler ile polis arasında geçen diyaloglardan sonuç çıkmayınca anmaya katılanlar, yere serdikleri “Unutma, unutturma, yüzleşme olmadan soykırımlar bitmez” pankartını toplayarak parti binasına geçti.

dihaber’in aktardığı habere göre HDP Şişli İlçe Örgütü’nde gerçekleştirilen anmada, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan yurttaşlar duygu dolu anlar yaşadı.

‘Soykırıma hayır, yüzleş’

Burada konuşan HDP Şişli İlçe Örgütü üyesi Melis Tatan, 102 yıl önce yaşatılan acı ve toplumsal travmayı bir nebzede olsa hafifletmek istediklerini belirterek, “Şişli’de bugünkü adı ile Kurtuluş ve eski adıyla Tatavla bölgesinde başlayan soykırıma dair bugün ‘Soykırıma hayır, yüzleş’ seslerini yükseltiyoruz” dedi.

Soykırımın 1915’te bitmediğini dile getiren Tatan, şöyle devam etti:

Soykırımın izleri eski Rumca adı Tatavla olan caddeye Kurtuluş ismi verilmesiyle Ermenilerin yoğun yaşadığı sokaklara Bozkurt, Türk Beyi, Baysungur, Savaş, Ergenekon ve Sadri Maksudi isimlerinin konulmasıyla, soykırımın sorumlularından Talat Paşa’nın isminin okullara, caddelere verilmesiyle devam ediyor. Soykırım, Hrant Dink’in, Sevag Balıkçı’nın ve Maritsa Küçük’ün katledilmesiyle, davalarında asıl sorumluların yargılanmaması ve gerçeklerin üstünün örtülmesiyle devam ediyor.

Tatan, son olarak soykırım ile yüzleşilmesi çağrısında bulundu.

‘Yüzleşme olmadan barış olmaz’

Nor Zartonk Eş Sözcüsü Norayr Olgar da, Ermenilerden sonra soykırımın Kürt illerinde devam ettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

Yine insanlar yerinden edilmesin diye devleti 102 yıl sonra da yüzleşmeye çağırıyoruz. Yüzleşme olmadan barış olmaz. Soykırımın mağdurları her yerde.