Hrant Dink Cinayeti Davasında Yeni İddianame

[ A+ ] /[ A- ]

Bianet.org

Hrant Dink soruşturmasında 51 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Savcılık iddianameyi, devam eden ana davayla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesine ilişkin ana dava haricinde bir iddianame daha hazırlandı.

Anadolu Ajansının haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü’nün yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan 122 sayfalık iddianamede Fetullah Gülen, Zekeriya Öz ve kapatılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve jandarma görevlilerinin de bulunduğu 28’i tutuklu 51 şüpheli yer aldı.

Şüpheliler

Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, kapatılan Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Adem Yavuz Arslan, Ercan Gün, Faruk Mercan, Muammer Ay, avukat Halil İbrahim Koca ile meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız, İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi Yüzbaşı Muharrem Demirkale ile cinayet döneminde İstanbul ve Trabzon’da çalışan jandarma görevlileri Yavuz Karakaya, Ecevit Emir, Ali Barış Sevindik, Eyüp Temel, Metehan Kadir Yıldırım, Veysel Şahin, Önder Araz, Osman Kırçalı, Ergün Yorulmaz, Atilla Güçlüoğlu, Birol Ustaoğlu, Metin Balta, Murat Bayrak, Yüksel Avan, Volkan Şahin, Ünsal Gürel, Şeref Ateş, Okan Şimşek, Hüseyin Yılmaz, Gazi Günay, Cevat Eser, Adnan Acar, Rahmi Özer, Mustafa Küçük, Musa Yıldırım, Mikdat Özbek, Emre Cingöz, Yusuf Bozca, Abdullah Dinç, Bekir Yokuş, Hacı Şefik Şimşek, Niyazi Malkoç, Resül Kütükoğlu, Ahmet Faruk Aydoğdu, bir yayınevinin sahibi olan Adem Sarıgöl, cinayet döneminde çeşitli rütbelerde görevli polisler Tevfik Cantürk, Ahmet Çetiner, Yakup Kurtaran ve Metin Canbay.

İddianameden

İddianamede yer alan bazı iddialar şöyle:

* Güvenlik kamera görüntüleri, HTS kayıtları, baz ve sinyal bilgilerine göre İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri Emre Cingöz, Ecevit Emir, Yavuz Karakaya, Bekir Yokuş, Yusuf Bozca, Kadir Yıldırım, Eyüp Temel, Hacı Şefik Şemşek, Niyazi Malkoç, cinayet sırasında olay yerindeydi.

* İstanbul Jandarma İstihbarat Bölücü Faaliyetler İstihbarat Tim Komutanı Yüzbaşı Muharrem Demirkale’nin de olay yerinde bulunan bu kişileri koordine ediyordu.

* Demirkale ile Zekeriya Öz, cinayetten 1 gün önce 3 kez, cinayetten 1 gün sonra da 2 kez görüşme yaptığı tespit edildi.

* İddianamede Samast’ın yakalandıktan sonra Samsun Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde sivil bir şahsın telefonundan kendisinin Yasin Hayal ile konuştuğu ankesörlü telefon önünde çekilen görüntülerinin izlettirildiğini söylediğine ilişkin beyanları da yer aldı. Samast’ın beyanına göre bu görüntüler işyeri güvenlik kamera görüntüleri değil, kendisini takip edenlerin çektiği fizki takip görüntüleriydi.

* İddianamede, görüntüleri izleten sivil giyimli şahsın Samsun İl Jandarma Komutanlığı Şube Müdürü şüpheli Murat Bayrak olduğu, jandarma görevlileri Yavuz Karakaya ve Bekir Yokuş tarafından fiziki takip kameralarıyla, Samast’ın yatay ve yüzüne yakın çekim yapacak şekilde de kameraya aldıkları belirtildi.

* İddianamede, ana dava sanıklarından Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Engin Dinç’in cinayetin planlandığı ve işlendiği tarihlerde, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü olan şüpheli Metin Yıldız ile cinayet günü 307 ve 219 saniyelik 2 adet irtibatı bulunduğu belirtildi.

Ana davaya gönderildi

Başsavcılığın onayladığı iddianame, Dink cinayetine ilişkin ana davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine birleştirilmesi talebiyle gönderildi. Mahkeme heyeti, 15 gün içerisinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde bir karar vermesi bekleniyor. Heyetin, kabul kararı vermesi halinde şüpheliler hakim karşısına çıkacak.

Ceza istemleri

İddianamede, şüpheli Fetullah Gülen’in, “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürme suçuna iştirak” suçundan müebbet, “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Şüpheliler eski savcı Zekeriya Öz ve gazeteciler Adem Yavuz Arslan, Faruk Mercan, Ekrem Dumanlı ile eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz ve diğer jandarma görevlilerinin de bulunduğu 40 şüphelinin, “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve “kasten öldürme suçuna iştirak” suçundan da müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, bu şüphelilerin ayrıca “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede diğer şüphelilerden Ercan Gün, Adem Sarıgöl, Muammer Ay, Ahmet Çetiner, Atilla Güçlüoğlu, Birol Ustaoğlu, Metin Balta, Murat Bayrak, Yakup Kurtaran ve Yüksel Avan’ın da, “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.