“Tanı, Af Dile, Tazmin ve Telafi Et”

[ A+ ] /[ A- ]

eren-keskin-10-nisan-2015-660x330
İMC TV

Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yılında İstanbul ve Diyarbakır’da yapacakları eylem ve etkinlik programını açıklayan 100’üncü Yıl İnkara Son Girişimi, Türkiye’ye soykırımı tanıma çağrısı yaptı.

AKA-DER, İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Nor Zartonk, Turabdin Süryanileri Platformu, Yüzleşme Platformu, Zan Sosyal Siyasal İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın da aralarında bulunduğu 100’üncü Yıl İnkara Son Girişimi, Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yılında İstanbul ve Diyarbakır’da yapacakları eylem ve etkinliklere ilişkin İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Girişim tarafından yapılan toplantıda ortak basın metni insan hakları savunucusu Avukat Eren Keskin tarafından okundu.

Keskin, devletin Ermeni soykırımı ile suç işlediğini, toplumun da bu suça ortak olduğunu belirterek: “Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türkiye toplumunun resmi ideolojiyle beslenmiş çoğunluğu suçu kabullenmedikçe, geri gelmez, yerine yenisi konulmaz kayıpların telafisi için adımlar atmadıkça bizler, Küçük Asya’nın soykırım kurbanları ve onların, kimi dünyanın dört bir yanına dağılmış, kimi inkâr sonucu soykırım koşullarında yaşamaya devam eden nesilleri için adalet arayışımıza devam edeceğiz. Hepimiz suçluyuz. Bu yüzden kendi suçumuzun hesabını soracağız”dedi.

100’üncü Yıl İnkara Son Girişimi tarafından eylem ve etkinlik programı şöyle:

* 15 Haziran 1915’te asılarak idam edilen 20 Hınçak Partisi lider ve üyeleri, saat 10.00’da Beyazıt Meydanı’nda düzenlenecek etkinlikle anılacak.

* 1915’te Ermeni yurttaşların tutsak edildiği Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde 11.00’da yapılacak anmanın ardından Sultanahmet’ten Eminönü’ne sessiz yürüyüş yapılacak. Yürüyüşün ardından deniz yoluyla Haydarpaşa’ya geçilecek.

* 24 Nisan 2011 günü zorunlu askerlik yaptığı Batman’da ırkçı nefret cinayetine kurban giden Sevag Şahin Balıkçı’yı ailesini ziyaret edilecek.

* Nor Zartonk’un çağrısıyla bir araya gelecek olan kurumlar, saat 18.30’da Galatasaray Lisesi önünden Taksim’e yürüyüş gerçekleştirecek. Ardından saat 19.15’te İstiklal Caddesi girişinde Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu öncülüğünde anma yapılacak.

* İstanbul’daki eylemlerle eş zamanlı olarak Diyarbakır’da, Gomidas Enstitüsü, İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu ve Zan Vakfı’nın katılımıyla 24 Nisan günü saat 12.00’de Surp Sarkis Kilisesi kalıntılarında 1915 kurbanlarının çocukları ve torunları ile Ermeni ve Süryani kurbanlar anılacak. Ardından İHD, Diyarbakır Barosu, Zan Vakfı, Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi’nin desteğinde, Kürt, Ermeni ve Süryani konuşmacıların söz alacakları geniş katılımlı bir anma gerçekleştirilecek.