EŞİK’ten ‘cinskırım’ kampanyası: Günde en az 3 kadın öldürülüyor

[ A+ ] /[ A- ]

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti önlemek için kampanya başlattı. Günde en az üç kadının öldürüldüğüne dikkat çekerek Meclisi göreve çağıran platform, herkesi de kampanyaya destek olmaya davet etti.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti önlemek için yeni bir kampanya başlatarak Meclisi göreve davet etti. Günde en az üç kadının öldürülmesini “cinskırım” olarak değerlendiren EŞİK, herkesi kampanyayı desteklemeye çağırdı.

2020 yılı boyunca kadın hareketinin gücü ve deneyimiyle, toplumsal destek ve dayanışmayla kadınların ve kız çocuklarının eşit yurttaşlık haklarına yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade eden platformdan yapılan açıklamada,
“Türkiye kadın hareketinin gücü ve deneyimiyle, toplumsal destek ve dayanışmayla kadınların ve kız çocuklarının eşit yurttaşlık haklarına yönelik saldırı niteliği taşıyan bu politikaları şimdilik durdurmayı başardık. Günde en az üç kadının öldürüldüğü, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı bu şiddetin adı artık cinskırımdır. Gelin, cinskırımı birlikte durduralım. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için yetkilileri göreve çağıralım” ifadelerine yer verdi.

“Meclis özel gündemle toplansın”

EŞİK, konunun aciliyetine dikkat çekerek şu taleplerde bulundu:

  • Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın #MeclisGöreve.
  • İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı şiddetle mücadele yasası etkin uygulansın.
  • TBMM özel gündemle toplanarak cinskırım boyutuna varan kadın cinayetlerini önlesin.

EŞİK, gelen destek mesajlarını Twitter hesabından paylaşıyor. Kampanyaya destek verenler arasında oyuncu Selda Alkor, Jülide Kural, Zuhal Olcay, Hande Doğandemir ve gazeteci Melis Alphan da bulunuyor.