Konferans: “Türkiye’deki totaliterleşme eğilimi karşısında demokratik direnişin yolları”

[ A+ ] /[ A- ]

14444707_1055991121137024_4495974042715006978_o

Nor Zartonk‘tan Alexis KALK Paris’te Gerçekleşen Uluslararası Konferansta Konuştu

21 Eylül’de Paris’te Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareket’in (EGAM) organize ettiği “Türkiye’deki totaliterleşme eğilimi karşısında demokratik direnişin yolları” başlıklı uluslarası konferans gerçekleştirildi.

Konferans kapsamında Science Po Paris’te (Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü) 3 oturum gerçekleştirildi. İlk oturumda UNEF’in (Fransa Ulusal Öğrenciler Birliği) Sciences Po başkanı Solène Delusseau-Jelodin, EGAM Başkanı Benjamin Abtan, Science Po Genç Sosyalistler Hareketi Sciences Po başkanı Julie Vincent, Jeunes UDI’nin (Genç Bağımsız Demokratlar Hareketi) Sciences Po başkanı Benjamin Gilet, Jeunes Républicains (Genç Cumhuriyetçiler) Sciences Po başkanı Camille Chevalier ve SOS Racisme Başkanı Dominique Sopo söz alarak totalitarizme karşı mücadele yöntemleri üzerine sunum yaptılar.

İkinci oturumda ise Nor Zartonk Avrupa temsilcisi Alexis KALK, Agos Gazetesi Ermenice sayfaları editörü Pakrat Estukyan, AGBU-Avrupa Başkanı Nadia Gortzounian, “Nouvelles d’Armenie” dergisi şef editörü Ara Toranian, DurDe! sözcüsü Levent Şensever, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi temsilcileri Tebessüm Yılmaz ve Ari Sarı, Barış için Akademisyenler temsilcisi Prof. Esmeray Yoğun ve Özgür Gündem Gazetesi editörlerinden Bayram Balcı söz alarak Séta Papazian ve Benjamin Lucas moderatörlüğünde Türkiye’de azınlıkların ve demokratların durumu ve geleceği üzerine sunumlarını yaptılar.

Son oturumda ise gazeteci Céline Lussato moderasyonunda Rozerin Çukur’un ailesi Fahriye ve Mustafa Çukur, HDP Van milletvekili Tuğba Hezer, Paris Kürt Enstitüsü’nden Kendal Nezan, Hafıza Merkezi’nden Murat Çelikkan, dış işleri eski bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Parlamentosu üyesi Guillaume Balas ve EGAM Başkanı Benjamin Abtan Kürt illerindeki güncel durum ve uygulanan devlet şiddetine karşı mücadele yöntemleri üzerine sunumlarını yaptılar. Ayrıca etkinlik kapsamında Türkiyeli katılımcılar Fransız parlamenterler ve senatörlerle iki yuvarlak masa toplantısında bir araya gelerek, Türkiye’deki güncel durum üzerine tartışma yürüttüler.

Nor Zartonk