Merhabarev ODTÜ’deydi

[ A+ ] /[ A- ]

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTU)’nün gelenkselleşmiş ‘Bahar Şenliğinde’ bu sene farklı bir renk de vardı.

Beşi Türkiyeli, beşi Ermenistanlı olmak üzere 10 fotoğraf sanatçısının Yerevan ve İstanbul da bir hafta kalarak günlük hayattan çektikleri ve Aralık 2006’da Türkiyede de sergilenen Merhabarev Sergisinin fotoğraflarından bazıları, öğrencilerin girişimiyle bu seneki ODTÜ Bahar Şenliğinde sergilendi. ”Merhabarev Sergisi ODTÜ’de” adıyla bir masa açan ve ‘birarada yaşamı savunduklarını’ belirten öğrenciler gün boyu sergiye gösterilen ilgiden memnundular. Öğrenciler, hava karardıktan sonra, yaklaşık 250 kişi tarafından izlenen ve serginin fotograflarından oluşan bir dia gösterimi düzenlediler.

Organizasyonlar kapsamında 9 Mayıs ta Agos Gazetesi gönüllü muhabirlerinden Sayat Tekir ile ‘Birarada Yaşama Kültürü’ konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Organizasyondaki tek üzücü olay, Merhabarev sergisi fotoğrafçılarından Mehmet Kaçmaz ile gerçekleştirilecek panelin teknik bir aksaklıktan dolayı iptal edilmesiydi.

ODTÜ Bahar Şenliği kapsamında ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü; Rum, Alevi, Roman, Kürt ve Ermeni kültürlerinden halk oyunları da sergiledi. ‘Su Çatlağını Buldu’ adıyla Ermenice sergilenen performanstan ve halk oyunları bölümünden önce, Agos Gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink’in ‘Su çatlağını buldu’ röportajı sinevizyon ile gösterildi.