Peker-Tuncel ilişkisi iddiasına dair soru önergesi

[ A+ ] /[ A- ]

24 Mayıs Pazartesi gecesi Habertürk televizyonunda Kübra Par’ın moderatörlüğünde gazeteciler Merdan Yanardağ, İsmail Saymaz, Veyis Ateş ve Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Soylu, açıklamalarının bir bölümünde Hrant Dink Cinayeti hükümlülerinden Erhan Tuncel ile organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle geçmiş yıllarda hüküm giyen Sedat Peker arasında bir ilişki olduğunu öne sürdü. Soylu Peker’in ayrıca Veli Küçük ile de irtibatta olduğunu söyledi.

Açıklamaların ardından HDP milletvekili Garo Paylan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle TBMM’ye bir soru önergesi verdi. Paylan’ın önergesi şöyle:
“Habertürk kanalında katıldığınız programda, Hrant Dink cinayetinin faillerinden Erhan Tuncel ile Sedat Peker’i ilişkilendirerek: ‘Erhan Tuncel ile Sedat Peker’i kim ortak yapar? Sedat Peker’e Erhan Tuncel’i kim emanet eder? Bireylerden değil bir sistemden bahsediyorum. Erhan Tuncel yıllardan beri bu ülkenin en önemli meselelerinden birisi olan Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi gözükmüyor mu? Hangi anlayış emanet eder?’ dediniz.

Bu bağlamda,
1. Sedat Peker’in, Dink cinayetiyle ilişkisi hakkında bildiklerinizi neden yargıyla paylaşmadınız?
2. Erhan Tuncel’i, Sedat Peker’e kim ve hangi sistem emanet etmiştir?
3. Hrant Dink cinayetini organize eden ‘sistem’ hakkında bildiklerinizi yargıyla ne zaman paylaşacaksınız?”