21. LGBTİ Onur Haftası’nın Teması: DİRENİŞ!

21.-LGBT-Onur-Haftası-afişi

Lambdaistanbul.org

21. LGBTİ Onur Haftası 24 Haziran Pazartesi başladı. Bir hafta sürenetkinlikler, 30 Haziran’da görkemli bir yürüyüşle son bulacak.

Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks (LGBTİ) Hareketi, Türkiye’de 20 yılını geride bıraktı. Bu 20 yıl boyunca hareket hem kendi içinde hem de diğer toplumsal hareketlerle çekişmeler, ayrışmalar, karşıtlıklar yaşadığı gibi dayanışma ağları da ördü, ittifaklar kurdu ve kitleselleşti. Gerek yerel gerek uluslararası arenada, LGBT kategorilerine sığdırılamayacak varoluşlar ve çeşitli direniş yöntemleriyle güçlendi. Bu noktadan yola çıkarak belirlediğimiz tema olan direniş, üç ay sonrasında gezi parkında başlayan ve dalga dalga yayılan hareket ile Türkiye’de sadece direnenlerin değil egemenlerin sözlüğünde de yeni anlamlar edindi.

Bizler için direniş, bizzat devlet erkanı ve yetkililerinin hasta, sapkın, günahkar ve kabahatli saydıkları varoluşumuzla bu toplumda eşitlik talebini dillendirmemizdi.

Hegemonik dilde, sloganlarda hatta bazı muhalif alanlarda dahi yeniden üretilen homofobik, transfobik söylemleri dönüştürmemizdi. Kendi öznelliklerimizi, kendi cinsiyet performanslarımızı sergilememizdi. Üremek vazifesiyle gerçekleştirilen evliliklerin, toplumun ‘biricik’ yapı taşı ailenin karşısına ‘aşk örgütlenmektir’ sloganlarıyla çıkmamızdı. ‘Evlat” olmaktan başlayarak ilkokuldan üniversiteye dek ‘öğrenci’ olmakla süren, iş hayatındaysa ‘çalışan’ olmakla katmerlenen heteroseksüellik baskısına, ‘biyolojik cinsiyet’e boyun eğmememizdi. Yatak odamız, fantezilerimiz, aşklarımızdı. Trans ve eşcinsel cinayetlerine karşı hiçbir önlem almayan, yaptırım uygulamayan, hak savunucularını bir bir içeri alan iradeye karşı, adaletten yoksun sarayların önlerinde bekleyişimizdi.

Bu deneyimlerden yola çıkarak 21. İstanbul Onur Haftası’nı ‘direniş’ temasıyla gerçekleştiriyoruz. Gelin mücadelemizin 21. yılında dayanışmamız ve ittifaklarımızla, çekişme, ayrışma ve karşıtlıklarımız dahil, her türden deneyim ve çeşitliliğimizle beraber; neşemizi, coşkumuzu, ritmimizi ve direnişimizi yükselterek mücadeleye her zamankinden daha kalabalık ve daha yüksek sesle devam edelim!