Eğitim Zayiatı

Türkiye’de zorunlu askerlik sistemi içerisinde kaza, kavga, intihar gibi sebeplerle onlarca genç erkek şüpheli şekilde hayatını kaybediyor. Belgeselde, ailelerin bu süreçte yaşadıkları olaylar, hak arama mücadeleleri ve oğullarının ölümü ardındaki şüpheleri derinleştirecek bulgular anlatılıyor.

Anlatılan İsimler: Adil Şipal, Cemal Timur, Davut Yıldırım, Murat Oktay Can, Nesim Tarhan, Serhat Yıldız, Sevag Balıkçı, Taner Deş, Uğur Kantar, Volkan Kamalak

Multimedya Belgesel
Yönetmen-Kamera-Fotoğraf: Anıl Çizmecioğlu
SüreTime : 50”
Yapım Yılı: 2013
Özgün Dil: Türkçe-Kürtçe

DAVUT YILDIRIM – MUŞ

1_davut yıldırım
Kıbrıs Lefkoşe’de zorunlu askerlik yaparken 19 temmuz 2010 tarihinde intihar ettiği iddiasıyla hayatını kaybetti. Olaydan yaklaşık 6 ay sonra ailesine Davut’un intihar etmediği, ırkçı bir cinayete kurban gittiğine dair isimsiz bir mektup geldi.

CEMAL TİMUR – BİTLİS

2_cemal timur
Kastamonu il jandarma komutanlığında zorunlu askerlik yaparken, 22 ağustos 2010 tarihinde usta birliğinin 7. gününde intihar iddiasıyla hayatını kaybetti. Ailesi otopsi raporlarına göre Cemal’in kafasının arkasından vurulduğunu ve intihar etmediğini söylüyor.

ADİL ŞİPAL – VAN

3_adil şipal
Sakarya Adapazarı’nda zorunlu askerlik yapan Adil Şipal 4 Nisan 2009 da intihar ettiği iddiasıyla hayatını kaybetti. Ölümünden önce ailesine, tehdit ve işkenceye maruz kaldığını ve öldürüleceğini söylemiş, aile resmi yetkililere başvuruda bulunmuştu.

MURAT OKTAY CAN – ANTALYA

4_murat oktay can
Tunceli Hozat’ta zorunlu askerlik yaparken, 5 ekim 2009 tarihinde, ailesini ziyaretinden bir gün önce nöbet kulübesinde intihar ettiği iddia edildi. Olay yeri tutanakları ve otopsi raporlarında eksik ve çelişki olduğunu söyleyen ailesi, bunun bir cinayet olduğunu iddia ediyor. İç hukuk yolları tükenen olayın AİHM’de davası devam ediyor.

NESİM TARHAN – DOĞU BEYAZIT

5_nesim tarhan
Mardin Nusaybin’de zorunlu askerlik yaparken 9 mart 2011 tarihinde nöbet kulübesinde intihar ettiği iddia edildi. Geçmişte Nesim’in yaşadığı köyden 4 kişinin de zorunlu askerlik sırasında farklı yer ve zamanlarda intihar ettiği iddia edilmişti.

SERHAT YILDIZ – İSTANBUL

6_serhat yıldız
Gaziantep Şehitkamil’de zorunlu askerlik yaparken 19 şubat 2010 tarihinde, biri rütbeli 3 kişinin bulunduğu araçta intihar ettiği iddia edildi. Sosyalist, Kürt ve alevi olan Serhat’ın bir cinayete kurban gittiği iddia ediliyor. İç hukuk yolları kapanan dava AİHM’de devam ediyor.

SEVAG ŞAHİN BALIKÇI – İSTANBUL

7_sevag şahin balıkçı
Batman Kozluk’ta zorunlu askerlik yaparken, 24 nisan 2011 de başka bir askerin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Askeri mahkemede henüz 2 ay önce sonuçlanan ve kaza olduğuna hükmedilen davada, Sevag’ın ailesi bunun planlı bir cinayet olduğunu savunuyor.

UĞUR KANTAR – İSTANBUL

8_uğur kantar
Kıbrıs Lefkoşe’de zorunlu askerlik yaparken, teskeresine 5 gün kala atıldığı askeri ceza evinde gördüğü işkence sonucu 80 gün hastanede yaşam mücadelesi verdi. 12 ekim 2011 de hayatını kaybeden Uğur’un mahkemesi devam ediyor.

VOLKAN KAMALAK – ADANA

9_volkan kamalak
Ağrı Eleşkirt’te zorunlu askerlik yaparken 5 eylül 2009 tarihinde atış talimi sırasında intihar ettiği iddia edildi.

TANER DEŞ – NEVŞEHİR

10_taner deş
ÇGD Çandarlı gemisinde zorunlu askerlik yaparken 20 şubat 2010’da kendini asarak intihar ettiği iddia edildi. Olaydan bir süre sonra başka bir asker, Taner’in gemideki alkol ve sigara kaçakçılığını ihbar etmek istediği için öldürüldüğünü ifade etti.

EĞİTİM ZAYİATI – COLLATERAL DAMAGE OF EDUCATION – TEASER from Anıl Çizmecioğlu on Vimeo.