JİTEM Karargahından Ölüm Fışkırıyor

Birgun.net

Diyarbakır’da bir dönem JİTEM karargahı olarak kullanılan Diyarbakır Cezaevi ile Adliye Sarayı’nın bulunduğu Saraykapı Mevkii’nde yapılan kazılarda 4 kafatası daha bulundu.

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Saraykapı Semti’nde bulunan ve 1990’lı yılarda Jandarma Merkez Komutanlığı, Diyarbakır Cezaevi ve Adliye binasının bulunduğu alanda çevre düzenleme çalışmaları sırasında, insan kemikleri bulunması üzerine başlatılan soruşturma devam ediyor.

Diyarbakır Valiliği’nin görevlendirdiği 20 işçiyle sabah yeniden başlatılan kazı çalışmalarında 4 kafatası ile kemik parçaları bulundu. Böylece kazılarda çıkarılan kafatası sayısı 23’e yükseldi.

İl Özel İdare Müdürlüğünce görevlendirilen işçilerin, büyük bir kısmının sağlık sorunlarını gerekçe göstermesi üzerine dün kazılara ara verilmiş, bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Valiliğine yazı yazarak, yeni personel görevlendirilmesi talebinde bulunmuştu.

Geçen hafta tarihi İçkale bölgesinde kazı çalışmalarında ortaya çıkan kafatası ve kemikler DNA tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Burada yapılacak işlemin ardından, yakınlarının kayıp olduğunu iddia eden vatandaşlardan alınacak kan örnekleriyle, kemiklerden elde edilen DNA’ların karşılaştırılıp, kimlik tespitlerinin buna göre yapılacağı belirtilmişti.

JİTEM karargahına suç duyurusu

Diyarbakır’da JİTEM karargahında insanlara ait 23 kafatası ve kemiklerin çıkması ardından kayıp yakınları hukuki yardım talebiyle İHD Diyarbakır Şubesi’ne başvurdu. Başvuruları alan İHD, 29 aile ile birlikte konu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, çıkan kemiklerin bir vahşeti andırdığını söyledi. Yıllardır cinayetlerin aydınlatılması için mücadele verdiklerini ifade eden Bilici, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için çaba gösteren insan hakları savunucularının “KCK” davasından yargılandığını hatırlattı. Kazı çalışmalarının devam ettiği İçkale’nin normal bir yer olmadığını ve orada faili meçhul cinayetlerin işlendiğini herkesin bildiğine dile getiren Bilici, “Orada yapılanlardan sadece devletin haberi yok” dedi.

‘Devlet isterse 24 saatte aydınlatır’

154 haftadır devam ettirdikleri “Kayıplar bulunsun, failleri yargılansın” eyleminde 154 kayıp yurttaşın hikayesini okuduklarını belirten Bilici, “Hiçbir devlet yetkilisi çıkıp da ‘hikayesini anlattıklarınız kişiler kim?’ demedi. Hiçbir şekilde araştırılmadı” şeklinde konuştu. Bilici, “Eğer bir devlet faili meçhul cinayetler, katliamlar üzerine kurulmuşsa o devlet yıkılsın. Biz böyle bir devlet istemiyoruz. Biz demokratik bir devlet istiyoruz. Eğer sen devlet adına bu cinayetleri işlemişsen lanet olsun sana” ifadesinde bulundu. Bilici, “Devlet yetkilileri isterse 24 saat içerisinde bütün faili meçhul cinayetleri aydınlatır ama aydınlatmak istemiyor” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından İHD’liler ile birlikte adliye binasına geçen 29 aile, Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak JİTEM merkezinde görev yapan asker ve sivillerin tespit edilmesini ve yargılanmasını istedi. Aileler, ayrıca çıkan kemiklerin DNA testinin yapılmasını istedi.