ABDEM Ermenistan temaslarını sürdürüyor

Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi heyeti Ermenistan’da Diyaspora Bakanlığı, Hınçak Partisi ve Ermenistan Kadın Araştırmaları Merkezi yetkilileri ile bir araya geldi. Heyet bugün de Ermeni Soykırımı kurbanlarını anmak için gerçekleştirilecek resmi törenlere katılacak.

Ermeni Soykırımının 99. yıldönümü törenlerine katılmak için ABDEM tarafından, Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu Eşbaşkanı Şafak Arabacı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Ali Ekber Pektaş, YEKKOM Eşbaşkanı Yüksel Koç, ABDEM Eşbaşkanı Rojda Yıldırım, ve Nor Zartork adına Alexis Kalk ve Sayat Tekir’in katılımıyla oluşturulan heyet Erivan’daki temaslarını sürdürüyor.

Heyet ilk önce Ermeni Diyaspora Bakanlığı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlık yetkilisi görüşmede 30-40 yıl önce yan yana oturmayı hayal bile edemeyeceklerini belirterek “Ama şimdi acılarımızı anlayan dostlarımız var. Bu dünyada hep birlikte yaşamamız için iyimser olmalıyız. Zamanla sorunlar mutlaka çözülecektir. İnsanlık ilerletici fikirlere sahip kurumlar ve yapılar etrafında bir araya gelebilir. Ben Eleşkirt kökenliyim. Soykırım esnasında birçok Kürt ve Türk dost bizlere yardımcı oldu. Yaşanan soykırımlardan dolayı halkları suçlayamayız. Ancak hükümetleri ve devletleri suçlayabiliriz. Çünkü onların sorumlulukları var. Soykırım yapan devletler özür diledikleri vakit ancak aklanabilirler. Yine Hrant Dink’in katledilmesinden sonra birçok halk bunu kabul etmedi ve yan yana durdu. Birbirimize dostça bakmayı öğreneceğiz. Ermeniler, Kürtler, Türkler bir gün bir masada yanyana gelirler ve sorunlarını konuşarak çözebilirler” dedi.

Heyet daha sonra Hınçak Partisi Genel Başkanı Narek Galistyan ile bir araya geldi. Heyete 24 Nisan’da Ermeni halkının yanında oldukları için teşekkür eden Galistyan “Hınçak partisinin kurucusu 20 devrimcinin idam edilmelerinin yıldönümünde İstanbul’da anılmaları bizim için çok önemliydi” dedi.

Kürt ve Türk halkına bir düşmanlık duymadıklarını ve bütün halklar ve emekçilerinin dostu olduklarını kaydeden Galistyan “Bizim karşı olduğumuz egemenler ve onların politikalarıdır. Halkların kardeşçe yaşadığı bir dünyanın gerçekleşeceğine inanıyoruz. Çünkü Türkiye’de birçok halkın ezildiğini biliyoruz. Bütün ezilenler olarak halklara dayatılan soykırımları lanetleyeceğiz. Biz Ermeni halkı olarak hepimiz mutlaka en yakınlarımızda birini kaybettik. Ermeni soykırımından dersler çıkarıldığı müddetçe yeni soykırımlarında önü alınacaktır. Ancak devletlerin soykırımcı zihniyeti halen devam ediyor” dedi.

Rojava’da kantonlarda halkların bir arada yaşaması için önemli bir model olduğunu da kaydeden Galistyan “Kürt halkı 1915 te yapılan Ermeni soykırımına sadece sessiz kalmadı bir kısmı ortak da oldu. Ancak kendi atalarının hatalarına düşmeyen bir Kürt halkı var var. Farklılıklarımızla birlikte bir arada yaşayabiliriz. Kürt özgürlük hareketini yakından takip ediyoruz. Özgürlük hareketindeki özgürlük ruhunda kendimizi görüyoruz. Kürt özgürlük hareketini hayranlıkla izliyoruz. Halkların barış içinde bir arada yaşayacaklarına inanıyoruz. Bu görüşmeler devam etmelidir” şeklinde konuştu.

Heyet son olarak Ermenistan kadın araştırmaları merkezi kurucu genel başkanı Lara Aharonyan ile bir araya geldi. Aharonyan görüşmede Ermenistan’da kadına yönelik şiddete karşı mücadele ettiklerini ifade ederek kadın hakları mücadelesinde milliyetçi kesimlerin hedefi haline geldiklerini ifade etti. Milliyetçiliğin yükseldiği durumlarda kadın haklarının gerilediğini belirten Havremyan “Ermenistan parlamentosunda kadın temsiliyeti yüzde ondur. Kamusal alanda kadınlar çok çalışmalarına rağmen genel siyasette temsiliyet düzeyi oldukça zayıftır. Bu durum kadın mücadelesini toplumsal barış açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Kadınlar mutlaka kendi aralarında dayanışmalıdır” şeklinde konuştu. (ANF)